De äldre ungdomarna fick möjlighet att åka och se den hockeyallsvenska matchen mellan IK Oskarshamn och Nybro, där de även bjöds på popcorn och dricka. De allra yngsta i hockey- och skridskoskolan blev bjudna på en lekfull dag på Kalles Lek & Lattjo i Vimmerby.
Fredrik Stenfeldt, ungdomsansvarig i Virserums SGF, berättar att klubben har cirka 80 aktiva barn och ungdomar.
"Vi har ett tjejlag samt några yngre tjejer som spelar med killarna", skriver Fredrik Stenfeldt i ett pressmeddelande.
Han är nöjd med hur den den nyss avslutade säsongen har genomförts, vilka framsteg som spelarna har tagit både på och utanför insen och riktar ett stort tack till minnesfonden.
"Våra lag har haft en lyckad säsong med mycket glädje och utveckling. Det är kul att se att en liten klubb kan hänga med de lite större klubbarna runt omkring oss spelmässigt. Det kommer dock att bli tuffare att få ihop lag framöver då det visar på mindre barn i varje årskull. Det blir då av större vikt att få fler intresserade utifrån att testa på den roliga sporten ishockey. Vi i Virserums SGF Hockey vill tacka för stödet från Moas minnesfond samt till ledare , funktionärer och föräldrar som gör det möjligt för barnen att utöva den roliga sporten ishockey i Virserum", skriver Fredrik Stenfeldt.