Det har genomförts omfattande asfaltslyft i Mörlunda tätort. Av kommunens totala budget på omkring fyra miljoner kronor, som används till så kallad toppning där ett nytt lager läggs på redan befintlig asfalt, går mer än hälften till Mörlunda under 2026.
– Vi asfalterar också lite i Virserum och Hultsfred. Idag och i morgon (läs onsdag och torsdag) asfalteras en del av Norra Oskarsgatan, i anslutning till bron, säger Hanna Johansson, projektingenjör på kommunens teknik- och serviceavdelning, som ett exempel i Hultsfred.
Inventerar skicket
Kommunen har under flera år arbetat systematiskt med att inventera skicket på sina vägar. Sedan 2021 har omkring 20 procent av vägnätet inventerats varje år, vilket nu har gett kommunen ett samlat underlag över asfaltens status.
Varför har kommunen gjort den här stora satsningen i just Mörlunda?
– Vi har sett att det finns ganska mycket eftersatt asfalt i Mörlunda. Det kan vara av många olika anledningar, som potthål och sprickbildningar. Därför valde vi att lägga toppar på en del av de här vägarna. Vi har sett att det var mycket rött i våra kartor vid inventeringen, så vi tyckte att det var lämpligt att samla åtgärderna och göra mycket på en gång.
Nyligen klara
Efter runt fem veckor är arbetet i Mörlunda nu färdigt, återstår gör bara en uppföljande besiktning. Sammantaget omfattar satsningen tolv vägar och sex gång- och cykelvägar.
– Totalt handlar det om knappt två kilometer, tillägger Hanna Johansson.
Samtidigt har planerandet av nästa års arbeten inletts. Det arbetet inleds under hösten för att kunna prioritera de vägar där behovet är som störst.
– Planeringen behöver samtidigt samordnas med andra arbeten i kommunen, som VA-saneringar och andra åtgärder i infrastrukturen. Målsättningen är att arbetena nästa år ska kunna komma igång före sommaren.
Hur stor budgeten blir då är ännu inte beslutat, men flera år tillbaka har den legat på fyra miljoner kronor per år.