Annons:

Man blev utsatt för hot när sänghämtning gick i stöpet

Foto: MostPhotos

Man blev utsatt för hot när sänghämtning gick i stöpet

En man i 50-årsåldern, hemmahörande på annan ort i södra Sverige, polisanmäler en man i 60-årsåldern från Hultsfreds kommun för olaga hot och egenmäktigt förfarande.

Annons:

Det är två personer som känner varandra sedan tidigare. Målsägande, mannen i 50-årsåldern, har haft saker stående i den utpekade mannens garage i ett antal år.

När man skulle hämta en säng i garaget på torsdagsförmiddagen var den borta. Man har därefter haft en diskussion på sociala medier och anmälaren uppger att den andra parten som har haft sängen hos sig har uttryckt hot. Målsägande uppger att misstänkt var ”beredd att göra saker som kan ge långvarigt fängelsestraff” mot anmälaren. Det har skickats på ett ljudmeddelande via appen Whatsapp och det har man tolkat som ett hot.

– Efter att sängen är borta uppger den misstänkte att han är beredd att göra saker som kan ge långvarigt fängelsestraff. Det står inte uttryckt vad han ska göra. Det har målsägande uppfattat som ett hot, säger Jonas Halling vid polisen.

Anmälan gällande egenmäktigt förfarande handlar om att sängen är borta. Händelsen inträffade på en ort i Hultsfreds kommun på torsdagen.

Annons:

Ossian Mathiasson

ossian.mathiasson@dagenshultsfred.se

070 378 71 16

Annons:

Annons:

Kommentera

Kommentarerna nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagenshultsfred.se.

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt