Annons:

  • Föreningen på uppskattat studiebesök hos Solkulla Mjölk

    PRO Hultsfred Vena har varit på studiebesök hos Solkulla Mjölk i Vena.

  • Föreningen på uppskattat studiebesök hos Solkulla Mjölk

    På väg in till "Ko-BB" där kor får särskild bevakning och omsorg inför och efter kalvning.

Föreningen på uppskattat studiebesök hos Solkulla Mjölk

Tisdagen den 16 juni var 35 pigga pensionärer från PRO Hultsfred Vena på studiebesök hos Solkulla Mjölk i Vena. Alla fick "plaststövlar” ovanpå skorna vilket uppskattades. 

Annons:

Vi blev väl mottagna av Erik och Emma Solberg som informerade om anläggningen som för närvarande har ca 480 mjölkkor och sammanlagt närmare 1 000 djur. De visade oss runt, berättade om processen från kalv till producerande mjölkko, och svarade på alla frågor.

Vi fick veta att korna själva bestämmer när det är dags för mjölkning och att de då ställer sig i kö till någon av anläggningens åtta robotar. Vi fick även besöka "Ko-BB" där kor får särskild bevakning och omsorg inför och efter kalvning. Dagen till ära fick vi också se en alldeles nyfödd kalv. 

Det var ett intressant och uppskattat studiebesök. Vi konstaterade att korna var lika nyfikna på oss som vi på dom. Efter studiebesöket intogs medtaget kaffe på Lojals arena Ekensved. 

Varmt tack till Erik o Emma som tog sig tid att guida oss runt och till Björn Johnsson som såg till att det blev av. 

Text och foto: Lena Hasting

 

 

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Kommentarerna nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagenshultsfred.se.

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt