Markus Sommer går in i sin andra turistsäsong, som ägare av Virserums vandrarhem. Han tog över mitt under rådande pandemi. "Många tyckte att det var lite crazy, men det har gått bra. Jag har haft väldigt mycket att göra", säger han.
Foto: Privat
Markus Sommer flyttade till Virserum för drygt tre år sedan. Då hade han hunnit bo i Blomstermåla och senast Åseda på de 21 år som gått sedan han lämnade forna hemlandet Tyskland.
– Jag trivs jättebra här i Virserum, säger han.
När möjligheten dök upp att ta över vandrarhemmet i mitten av maj i fjol slog han till. Nu driver han det företaget och Åseda Trafikskola som en bra kombination.
Turistade i hemlandet
Han tog över verksamheten mitt under pågående pandemi. Under en tid när de utländska turisterna var få till antalet.
– Många tyckte att det var lite crazy. Visst var det lite nervöst, jag har ju aldrig haft en liknande verksamhet tidigare, men rädd var jag aldrig för hur det skulle gå. Det har gått bra, jag har haft väldigt mycket att göra, säger Markus Sommer.
För samtidigt som de utländska turisterna stannade hemma, gjorde svenskarna detsamma. Att turista i hemlandet blev det nya.
– Kanske är jag lite bortskämd från förra säsongen, under juli-augusti var det jätte, jättemycket tryck. Jag hade exempelvis väldigt många turister som sov här på väg till eller hem från Gotland och medan ALV var öppet skulle många gäster dit. Så egentligen har jag inte märkt av covid-19 alls.
Vad har du för förväntningar på kommande säsong?
– Det känns spännande, man vet ju inte hur det blir. Om det blir lika hårt tryck med svenska turister, eller om de väljer att åka utomlands igen. Och om de utländska turisterna blir fler, det vet man inte heller. Men jag hoppas och tror det, tyskar och danskar har redan bokat.
Väntar på säsongsstarten
Än har inte säsongen riktigt hunnit börja, utan i huvudsak bor det hantverkare som jobbar tillfälligt på något företag i trakten och skogsarbetare på vandrarhemmet som har tio rum och 30 sängplatser.
– Det är rätt många gäster som har anknytning till Virserum som bor här medan de besöker släkten, bröllopsgäster har bokat in sig och dessutom bor mina långväga trafikskoleelever som går intensivkurs här och handledarkurserna är förlagda till matsalen, så jag har två ben att stå på. Det är en bra kombination.
– Det positiva är att det är en liten verksamhet som inte är så sårbar eftersom jag inte har någon personal. Genom att jag driver det på egen hand kan jag hålla kostnaderna nere, så om det är några lugnare månader är det inget problem, säger Markus Sommer som egentligen driver det tillsammans med sin fru, men hon är för tillfället i hemlandet.
Fullbelagt redan
Det finns däremot en helg då det redan är fullbelagt – marknadshelgen. Då är till och med de två reservrummen i källaren bokade.
– Äntligen blir det marknad igen och MC-klubben har sin träff då också, det märks här och i hela Virserum.
Planerar du några nyheter till årets säsong?
– Många frågar efter frukost. Det är svårt på vintern när det bara är bokat enstaka nätter, men nu hoppas jag kunna lösa det till sommaren. När jag har många gäster som bokar bara en natt, blir det mycket mer jobb med all städning mellan varje bokning. Jag är förstås glad för alla gäster, men det blir lite mindre jobb om de vill stanna lite längre för att turista i närheten. Det hoppas jag blir en förändring jag får se i år.