• Bolaget investerar för att möta skolans växtkraft –

    Flygplatsbolaget har lagt sin nya infiltrationsanläggning utmed riksvägen, för att inte riskera äventyra grundvattnet. Den förra, underdimensionerade, låg inom vattenskyddsområdet. Foto: Lotta Madestam

  • Bolaget investerar för att möta skolans växtkraft –

    Till veckan ska nya anläggningen vara klar. Foto: Lotta Madestam

Bolaget investerar för att möta skolans växtkraft – "Säkerställer också vårt fina vatten"

Hultsfred Airport investerar i nytt avloppssystem och infiltrationsanläggning, dimensionerat efter Syabs verksamhet som vuxit sig mycket större de senaste åren.
– Vi byter också plats på anläggningen för att skydda vårt fina vatten, säger flygplatschef Evert Oscarsson. 

Annons:

Flygplatsbolaget fick det gamla avloppssystemet utslaget för ett antal år sedan, med infiltration och allt, så därför var man tvungna att göra ett nytt avlopp.

När investeringen ändå görs dimensionerar man upp avloppet, med hänsyn taget till att Syabs verksamhet vuxit kraftigt.

– Vårt avlopp har inte varit dimensionerat över huvud taget för den här storleken på verksamhet. Totalt är det numera 70-80 elever och lärare i Syablokalen. Nu har vi dimensionerat upp det till att klara minst hundra personer när vi ändå var igång, säger Evert Oscarsson.

Potential att växa ytterligare

Hänsyn är tagen till att man vill ha potential att kunna öka verksamheten på flygplatsen ytterligare.

– Då måste avloppssystemet, som är så viktigt, vara dimensionerat där efter. Vi hade inte behövt ta i riktigt så hårt, men så beslutades av styrelsen och mig med tanke på utvecklingen som är här på Syab, säger Evert Oscarsson.

Vill säkerställa dricksvattnet

Samtidigt har skog avverkats utmed riksväg 23/34 för att skapa en ny plats för infiltrationsbädden, det vill säga slutstationen. Vid en infiltrationsanläggning renas vattnet genom att det rinner genom naturliga jordlager och sprids via marken till grundvattnet

– Vi har lagt den så långt som möjligt mot Vimmerby, med hänsyn taget till vårt fina vatten. Den tidigare låg inom vattenskyddsområdet och där vill vi inte ha den. Samtidigt ska den heller aldrig läggs för nära bebyggelse. Visst, det blir långa längder av avloppsrör men med dagens teknik pumpar man iväg det smidigt till infiltrationsanläggningen, som också är dimensionerad efter dagens verksamhet och därför är på 600 kvadratmeter.

I det närmaste klar

Anläggningen är i det närmaste klar. Fortfarande återstår lite småfix. Håller tidsplanen ska allt vara klart senast på torsdag.

– Vid infiltrationsanläggningen återstår att fylla på med jord och få klart själva systemet med spridarrören som det heter. Det ska också sättas upp staket runt hela anläggningen.

Hur stor investering rör det sig om?

– Någonstans mellan en halv miljon och en miljon kronor kostar avloppet bolaget, säger Evert Oscarsson som ser fram emot det färdiga resultatet.

Hultsfred Airport AB ägs av Sievert Andersson, Dan Edlund, Inge Hyckenberg och Bengt Ingemarsson.

Annons:

Lotta Madestam

lotta.madestam@dagenshultsfred.se

073 848 65 05

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt