Grindslanten gäller vid kvällens match mellan Målilla och Jönköping i division 1. Det innebär att företagare och privatpersoner bjuder samtliga åskådare på fri entré.
Foto: Stefan Härnström
Målilla Bandy fick nöja sig med en poäng efter en sen upphämtning från 4–2 till 4–4 borta mot Derby/Linköping i söndags.
Med sex matcher kvar att spela är Målilla tabelltvåa med 14 poäng och befinner sig på en av två allsvenska kvalplatser. Jagande Åtvidabergs BK har lika många poäng som Målilla och finns i allra högsta grad med i kvalplatsstriden.
– Det är jättekul att vi ligger där vi ligger. Med tanke på vad vi gjorde förra säsongen vet jag att vi har ett bra lag och med ytterligare någon förstärkning har det blivit jättebra. Man hoppades såklart på detta, men det var långt ifrån säkert att det skulle se ut så här. Det har gått över förväntan, säger Målillas tränare Philip Svensk.
Hur ser du på era chanser att komma topp två och gå till allsvenskt kval?
– Det kommer vara tufft och det är många tuffa matcher kvar här på slutet. Det kommer hela tiden vara matcher som gäller någonting och det kommer bli lite mer press för varje match som går. Jag känner någonstans att vi känns stabila och trygga och har varit det under hela säsongen. Det är klart att man har några dippar, men de har inte varit speciellt långa, säger Philip Svensk.
Fri entré till kvällens match
I kväll kommer bottenlaget Jönköping Bandy på besök. Denna match kör klubben ”grindslanten”, vilket betyder fri entré för alla åskådare.
– Man får hoppas på att det kan bli bra bandyväder och mycket folk på läktaren. Förhoppningsvis kan vi komma upp i en bättre prestation än senast och då ska det nog gå vägen, säger Philip Svensk.
Hur ser du på er egen form?
– Det känns ändå som att den är bra. Senast gjorde vi inte vår bästa match. Det var inte heller någon katastrof utan en lite sämre match. Det händer väl ibland så jag är inte rädd för att formen sviker oss.
Jönköping kämpar för sin division 1-existens och har vunnit klart mot både Åby/Tjureda och Tjust i januari.
– Det krävs att vi gör en 100-procentig insats. Sist vi mötte dem spelade de bra och jobbade hårt, men de skapade inte de farliga lägena. Jag har sett att de har fått tillbaka en del gamla spelare. De verkar vara bra just nu och det blir nog en tuff match.
Målilla har alla spelare tillgängliga till kvällens hemmamatch.