Fredrik Reinfeldts tid som ordförande för Svenska fotbollförbundet är snart över.
Foto: Bildbyrån
För knappt två år sedan tog den tidigare statsministern Fredrik Reinfeldt över som ordförande för Svenska fotbollförbundet. Moderaternas tidigare partiledare har varit ifrågasatt från flera håll.
Bland annat för att man sagt ja till VM i Saudiarabien och den turbulens som pågått inom förbundet.
Nu är hans tid som ordförande snart över. Under torsdagen meddelade Svenska fotbollförbundets valberedning att man förordar Simon Åström som ny ordförande.
Det gör att Fredrik Reinfeldt, som alltså inte är valberedningens förslag, drar tillbaka sin kandidatur. Han kommer sitta kvar som ordförande till 22 mars och därefter är hans tid i förbundet över.
– Jag respekterar valberedningens besked. Jag fullföljer mitt mandat till 22 mars, då jag håller ett kort anförande om det gångna året. Jag vill rikta ett varmt tack till all den personal och andra engagerade för svensk fotboll som jag har haft förmånen att arbeta med. I övrigt kommer jag inte att lämna några fler kommentarer i egenskap av min roll som ordförande, säger Reinfeldt i ett uttalande.
Simon Åström är 42 år och kommer närmast från rollen som ordförande i Svensk elitfotboll. Han har tidigare varit vd i Örebro SK.