Annons:

BakåtPausaPlayFramåt

Politisk annons

Avsändare: Sverigedemokraterna Hultsfred

DEBATT: Vi vill främja svensk produktion av livsmedel

Foto: Bildbyrån

DEBATT: Vi vill främja svensk produktion av livsmedel

De allra flesta svenskar idag väljer sannolikt att handla mat som producerats i Sverige om möjligheten finns. Utöver att svenska livsmedelsprodukter ofta håller en mycket hög kvalitet har dessa även producerats med långtgående krav på att djuren i produktionskedjan behandlas väl. Så är det inte i de flesta länder.

Annons:

Att Sverige har en egen stabil och välutvecklad livsmedelsproduktion är även en beredskapsfråga. I händelse av krig eller andra kriser är det helt avgörande för Sveriges säkerhet och välfärd att vi kan producera vår egen mat och inte vara helt beroende av andra länder.

Sedan EU-inträdet 1995 är Sverige ett av få EU-länder som minskat sin livsmedelsproduktion samtidigt som Sverige har ökat sin befolkning med drygt 1,5 miljoner människor. Att vår självförsörjningsgrad av vanliga livsmedel såsom kött, mjölk och potatis minskar är oroväckande. Det här är en utveckling Sverigedemokraterna vill vända. Vi vill helt enkelt att mer av den mat vi äter i Sverige produceras här.

*

De senaste åren har vi tillsammans med regeringen genomfört många förändringar som kommer underlätta för livsmedelsproducenter och branschen i stort, däribland kraftigt sänkta drivmedelspriser och inledandet av en offensiv agenda för att minska regelkrånglet för svenska företag. Det finns dock mycket kvar att göra, och de kommande åren kommer vi fortsatt att verka för att stärka förutsättningarna för Sveriges livsmedelsproduktion.

Marginalerna för producenterna är redan små, och det är därför helt centralt att vi gör det mer lönsamt för livsmedelsproducenterna att kunna driva och expandera sin verksamhet. Därför vill vi sänka dieselskatten för jordbruket så långt det bara går, minska regelkrånglet för bönderna och ställa krav på att offentlig sektor köper svenska råvaror. Den nationella stödfinansieringen till jordbruket är även något som vi menar behöver utökas.

Annons:

*

I Sverige har över 100 000 hektar odlingsmark tagits ur bruk de senaste decennierna. Detta måste få ett stopp. Vi vill därför även se att mer odlingsmark tas i bruk igen. Detta hindras av EU-regler. Vi vill riva upp dessa och bevaka att inte fler hinder tillkommer.

Mer svensk mat ger tryggare livsmedelsförsörjning, starkare beredskap, fler jobb på landsbygden och bättre villkor för både djur och konsumenter. Att vi har en fungerande och välmående livsmedelsproduktion är således viktigt för hela Sverige. 

Mattias Bäckström Johansson (SD), partisekreterare

Johnny Svedin (SD), riksdagsledamot

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Kommentarerna nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagenshultsfred.se.

Annons:

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt

Politisk annons

Avsändare: Kristdemokraterna i Kalmar län

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt