Annons:

Terminstart: De här skolorna växer – besparingen har slagit igenom

På måndagen var det skolstart för 1 303 grundskoleelever, 15 färre än förra året. Tre skolor växer och tre minskar. Bilden är ett montage. Foto: Bildbyrån/Lotta Madestam

Terminstart: De här skolorna växer – besparingen har slagit igenom

Tre skolor har vuxit, lika många minskat, sett till totalen har dock elevantalet sjunkit. När höstterminen startade var det dessutom med bantad personalstyrka till följd av besparingarna.
– Vi kommer följa det noggrant under hösten, säger Martin Snickars, barn- och utbildningschef.

Annons:

På måndagen var första skoldagen på kommunens sex grundskolor, med sammanlagt 1 303 elever, 15 färre än så här dags i fjol.

– Framför allt inom förskolan har det minskat med 40 barn jämfört med förra hösten, så vi kommer ligga på en lägre nivå under hela året, säger Martin Snickars.

Tre skolor växer, tre minskar

Skolorna i Silverdalen, Vena och Målilla växer med 14 respektive nio och fyra elever. Medan Emådalskolan i Mörlunda minskar med en, Lindblomskolan med elva och Albäcksskolan med 28.

När höstterminen inleddes var det dessutom med en bantad personalstyrka, 30 färre till följd av besparingskravet.

– Just inom förskolan är det på grund av minskat barnantal där det minskat med 40 till 550, och utifrån att vi har ett stort underskott påverkar det alla våra verksamheter från förskola till vuxenutbildningen. Det är de som saknar behörighet som det minskats ner på.

Har ni fått några reaktioner på minskningen?

– Vi jobbade väldigt noggrant under hela våren med att se över organisationen. Nu startar skolan idag, så det är för tidigt att se hur det kommer fungera. Men vi har förberett för att det ska fungera och vi kommer följa det under hela hösten, för att se så allt är som det ska.

Är du orolig för hur det ska fungera?

– Jag tänker att det är väldigt viktigt när vi gör en sådan här förändring att vi är nära verksamheten och lyssnar och justerar vid behov helt enkelt.

Det finns möjlighet att göra det?

– Vi har en flexibel organisation, så vi kan ställa om, om vi ser att vi behöver göra något annat. Det är ganska många medarbetare i totala förvaltningen, så det finns alltid möjlighet att justera i våra verksamheter utifrån om något behöver förbättras, säger Martin Snickars som besökte Silverdalen vid skolstarten.

– Det var väldigt många glada barn, röda mattan var utrullad framför skolan, det var ballonger och glass vid första rasten för att fira att skolan startat. Så det var en fin skolstart.

Fakta

Förändringar grundskolan under sommaren:

* Upprustning av Lindblomskolans skolgård. Ommålning har skett av lekplatsutrustning och linbanan håller på att rustas upp och ska vara klar inom de närmsta veckorna. Här kan du läsa mer om det.

* Albäcksskolans modul är borttagen och trafiksituationen ses över. Ny vändplan för taxibilar byggs och skolgården har rustats upp.

* Nya möbler har köpts in till samtliga klassrum på Emådalskolan och under läsåret kommer ny ventilation att installeras.

* Under sommaren har Musikskolan flyttat en trappa ner till nya lokaler på bottenvåningen i B-huset på Hultsfreds gymnasium.

Förskolan:

* En avdelning på Råsebäcks förskola (modulförskola) har tagits bort. Två avdelningar kvar till nästa sommar.

* Modulen vid Evahagens förskola i Virserum avvecklas nu i augusti.

* Flyttat tillbaka förskoleverksamheten för femåringarna i Mörlunda helt till Furuängens förskola. Tidigare bedrevs denna verksamhet till stor del i paviljongen vid Mörlunda skola.

Källa: Barn- och utbildningsförvaltningen

Annons:

Lotta Madestam

lotta.madestam@dagenshultsfred.se

073 848 65 05

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt