Satsningen på ”Öppen sommarkyrka” har vuxit till en annan nivå i Vena. Istället för att nöja sig med att hålla kyrkan öppen, där besökarna kan komma in för en kopp kaffe, bjuder man in lokala konstnärer att medverka i en utställning.
I år deltar sex konstnärer. Allt från tavlor till barnböcker ställdes på plats under onsdagseftermiddagen.
– Det var väldigt lyckat förra åren, därför tycker vi att vi vill göra det igen, säger Lennart Johansson, ordförande i församlingsrådet.
"Hoppas trenden håller i sig"
Utställningen pågår under tre dagar, start idag torsdag till lördag. Konstnärerna är inte på plats, men det finns en kort presentation om var och en. Samtidigt som församlingsrådet har representanter på plats.
– Vi hade 20-25 besökare varje dag förra sommaren, vi får hoppas att den trenden håller i sig, säger Lennart Johansson.
Hur känner du nu, dagen före öppning?
– Det känns jättebra att få göra det här. Det är många återvändare som kommer. Genom att vi finns med i den folder som getts ut över alla öppna sommarkyrkor i Sverige exponeras det på ett helt annat sätt.
I år medverkar Steve Balk, målningar, Jeanette Dellevik, smide, Anders Johansson, träsnideri, Emma Jansson, barnböcker, Stella Tormanoff, barnboksillustrationer, samt Malin Hjalmarsson, målningar.