Annons:

Arbetslösheten sjunker i Hultsfred – lägsta siffran på flera år

Arbetslösheten minskar i Hultsfred. Foto: MostPhotos

Arbetslösheten sjunker i Hultsfred – lägsta siffran på flera år

Arbetslösheten i Hultsfred minskar jämfört med förra året. Samtidigt har unga i Hultsfred svårare att få jobb än unga i både riket och länet. 10,6 procent av arbetskraften i åldern 18–24 år inskrivna som arbetslösa.

Annons:

Totalt var 357 personer i Hultsfreds kommun inskrivna som arbetslösa i september, 38 färre än samma månad 2025. Arbetslösheten sjönk från 6,7 till 6,1 procent. Kommunen ligger därmed över länets nivå på 5,6 procent, men under rikets 6,4 procent.

Jämfört med september tidigare år ser det dock riktigt bra ut. 2023 låg nivån på 7,3. 

Ökning bland unga

Ungdomsarbetslösheten steg från 10,1 till 10,6 procent på ett år. Det motsvarar 61 arbetslösa personer, tre fler än i fjol. Nivån är högre än både länets 7,8 procent och rikets 7,7 procent.

Bland utrikesfödda minskade arbetslösheten från 16,1 till 13,6 procent. Totalt var 195 personer arbetslösa, 36 färre än ett år tidigare. Hultsfred ligger därmed strax under länets nivå på 13,7 procent, men över rikets 13,2 procent.

Siffrorna kommer från Arbetsförmedlingen och omfattar öppet arbetslösa samt arbetslösa i program.

– Vi ser att konjunkturen fortsätter att stärkas och att arbetsmarknaden håller på att återhämta sig. Men arbetslösheten är fortfarande hög och utvecklingen skiljer sig åt mellan olika grupper av arbetslösa, säger Marcus Löwing på Arbetsförmedlingen i ett pressmeddelande. 

Annons:

Jakob Karlsson

jakob.karlsson@dagenshultsfred.se

073 501 41 26

Annons:

Annons:

Kommentera

Kommentarerna nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagenshultsfred.se.

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt