Annons:

PROLYMPIA KÖPS UPP OCH FÅR NY ÄGARE

Prolympia i Virserum säljs. Nya ägare blir Nordens friskolejätte Academedia. Foto: Ossian Mathiasson

PROLYMPIA KÖPS UPP OCH FÅR NY ÄGARE

Prolympia i Virserum får en ny ägare. Friskolejätten Academedia köper samtliga aktier i skolgruppen som driver totalt tio skolor i Sverige. 

Annons:

Prolympia Virserum blir nu en del av AcadeMedia genom ett samgående. Målsättningen är att stärka och vidareutveckla skolans profil med fokus på kunskap, trygghet, idrott och hälsa samt bygga vidare på det nära samarbetet med det lokala föreningslivet.

"För oss på Prolympia handlar det om att ge våra elever de bästa förutsättningarna för kunskap, trygghet, idrott och hälsa. Med AcadeMedia som en stabil och långsiktig ägare i ryggen kan vi fortsätta utveckla vår verksamhet här i Virserum och värna om den idrottskultur och det hälsofrämjandearbetet som bedrivs på skolan, samtidigt som vi stärker satsningen på kvalitet och skolutveckling", säger Mattias Fejes, VD för Prolympia Syd. 

För elever och medarbetare innebär ägarbytet inga större förändringar i vardagen. Den nuvarande skolledningen kommer att fortsätta sina uppdrag. Det nära samarbetet med lokala idrottsföreningar samt skolans internationella utbyten är fortsatt en central del av skolans verksamhet.

"Jag ser fram emot att vår skola nu blir en del av en erfaren organisation med lång erfarenhet av skolutveckling. Vi kommer att fortsätta verka för att vara en skola i rörelse, både genom vår idrottsprofil och genom vårt arbete med världen som klassrum. Därför blir det extra spännande att få ta del av AcadeMedias framgångsrika arbete med internationella utbyten, för både elever och medarbetare", säger Tina Bågenhammar, rektor på Prolympia Virserum.

Annons:

Ossian Mathiasson

ossian.mathiasson@dagenshultsfred.se

070 378 71 16

Annons:

Annons:

Kommentera

Kommentarerna nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagenshultsfred.se.

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt