 
    
    
    
        
            Den populära sporten padel kommer till Virserum i höst. Foto: Pixabay
            
        
     
    
 
            
                Padelbanan i Hultsfred är klar. Även i Virserum ska ortsborna kunna utöva den snabbt växande sporten. 
– Man ska spela i mitten av september om allt går som det är tänkt, säger Tommy Carlsson på kultur- och fritidsförvaltningen.
            
            
                Virserums tennisklubbs andra tennisbana, den som ligger närmast parkeringen, kommer göras om till en padelbana. 
Framöver kan man spela padeltennis på två ställen i Hultsfreds kommun. I Virserum dröjer det dock ett tag innan padelbanan är klar för spel. 
– Markarbetet ska förhoppningsvis komma igång om ett par veckor. Jag vet att tennisklubben har haft kontakt med leverantören så det lutar åt installation i slutet av augusti. Det kan bli något senare beroende på hur det ser ut för företaget som ska fixa banan, säger Tommy Carlsson. 
När kan man spela padel i Virserum?
– Man ska spela i mitten av september om allt går som det är tänkt, säger Carlsson.