Korttidsboendet på Doktorsvägen i Mörlunda är färdigbyggt invändigt. Det som återstår är det sista fixet utomhus.
Foto: Lotta Madestam
Lars Rosander (C), ordförande i styrelsen för Hultsfreds Trygga Hem, informerade i vanlig ordning om senaste nytt angående äldreomsorgsutbyggnaden under den sista punkten på Hultsfreds kommuns senaste kommunfullmäktigemöte som ägde rum i slutet av april.
Sedan tidigare är det beslutat att förlägga ett nytt korttidsboende på Doktorsvägen i Mörlunda och projektet innebär en ombyggnation av ett tidigare särskilt boende.
– Som ni vet är det sista projektet vi håller på med. Det är Mörlunda där det nu byggs om till korttidsboende. Det har varit slutbesiktning i dag (läs 27 april) och den har gått bra. Lite små synpunkter att åtgärda, men slutbesiktningen är godkänd och garantitiden börjar löpa från med i dag. Korttidsboendet är i det närmaste klart och det är invigning i maj månad. Det ser vi fram emot, säger Lars Rosander.
Stående punkt utgår efter nästa fullmäktige
Äldreomsorgsutbyggnaden har haft en fast, avslutande plats på fullmäktiges dagordning i många år. På senaste fullmäktigesammanträdet kom Lars Rosander med beskedet att punkten kommer plockas bort därifrån inom kort.
– Vi har haft det här punkten stående på fullmäktiges agenda ett antal år nu och mitt förslag till presidiet är att vi kanske har med den nästa gång också, men att den sedan kan utgå efter nästa fullmäktigemöte i och med att den planerade genomgången, ombyggnationen och nybyggnationen är färdigställd då. Vad som kommer löpa framöver är naturligtvis är vanligt underhåll eller smärre reparationer och annat då. Om det är någon större åtgärd får väl den också redovisas i fullmäktige, men som helhet kan väl då punkten utgå efter nästa fullmäktigemöte, säger Lars Rosander.
Kommunfullmäktige tog emot informationen och förde den till protokollet.