• Många har åsikter om avstängda Storgatan – så tycker folket på plats

    "Storgatan ska absolut inte öppnas". "Den ska öppnas igen, givetvis". Åsikterna går isär om Hultsfreds avstängda centrum. Foto: Lotta Madestam

  • Många har åsikter om avstängda Storgatan – så tycker folket på plats

    Marie Svensson vill att Storgatan öppnas igen. Foto: Lotta Madestam

  • Många har åsikter om avstängda Storgatan – så tycker folket på plats

    Leif Strömberg vill ha det som det är. Foto: Lotta Madestam

  • Många har åsikter om avstängda Storgatan – så tycker folket på plats

    Gunnar Johansson vill att Storgatan öppnas igen om det inte förstör torget. Foto: Lotta Madestam

  • Många har åsikter om avstängda Storgatan – så tycker folket på plats

    Maria Wendeby tycker att det är ett bekymmer med att behöva åka runt. Foto: Lotta Madestam

Många har åsikter om avstängda Storgatan – så tycker folket på plats

Frågan om Storgatan ska öppnas igen för biltrafik i centrala Hultsfred engagerar. Så pass att senaste artikeln i Dagens Hultsfred fick 67 kommentarer och 223 reaktioner på Facebook.
– Den ska öppnas igen, givetvis, säger Marie Svensson från Hultsfred, när vår tidning frågar runt på plats.

Annons:

Reaktionerna lät inte vänta på sig när Anders Andersson (KD) presenterade att hans motion om att öppna Storgatan i Hultsfred blivit en valfråga.

– Inte för att jag trodde det när jag i våras skrev en motion till kommunfullmäktige med detta förslag. Men jag kan nu konstatera att när SVT i sin valkompass redovisar ett antal frågor som berör Hultsfreds kommun, då finns som fråga nummer två – ska Storgatan genom centrum öppnas för biltrafik igen, skrev Anders Andersson i en debattartikel i början av månaden.

Behövs ingen betänketid

”Öppna Storgatan! Den skulle aldrig stängts!”, anser en majoritet av de som kommenterat debattartikeln på Facebook.

Det gav idé till att prata med invånare om vad de tycker i frågan.

Marie Svensson är bestämd, hon behöver ingen betänketid.

– Den ska öppnas, givetvis. Hultsfred är inte så stort, utan att man kan ha lekplatsen på ena sidan och torget på andra. Så har de det ju i både Vimmerby och Oskarshamn.

– Torget är fint, men det utnyttjas dåligt. Folk ser ju inte att det är ett torg här, när de tvingas köra runt.

Annons:

”Delade åsikter”

Sedan är saken inte helt svart eller vit. Det märks på Karina Strömqvist, som tycker det är knöligt när man ska ta sig runt via stationen, istället för att använda Storgatan.

– Som det är nu är det en väldig omväg. Samtidigt är det trevligt och fint så här på torget, och det är skönt utan bilarna, men det är inte praktiskt. Så egentligen har jag delade åsikter om det.

Tycker tvärt emot

Lika säker som Marie är Leif Strömberg från Hultsfred – fast åt motsatta hållet.

– Storgatan ska absolut inte öppnas.

Vad får dig att tycka så?

– Jag tycker här är perfekt, en riktig mötesplats. Jag njuter här varje dag.

Så du håller inte med Anders Andersson?

– Han bor ju i Järnforsen, han ska inte komma hit och lägga sin näsa i blöt.

Det verkar som du är i minoritet när det kommer till Storgatans öppnande eller inte?

– Det kan jag vara, men jag har en stark röst, säger Leif Strömberg bestämt.

Maria Wendeby, även hon från Hultsfred, tycker att det har varit och är ett bekymmer med att behöva åka runt.

– Det känns som att Hultsfred är så litet, att man inte ska behöva stänga av en gata för trafik.

Vad skulle du vilja se för lösning?

– Jag skulle vilja ha ett mindre torg och att långsam hastighet tillåts. (Så kallat gångfartsområde, där fordon ska framföras på de gåendes villkor, reds anmärkning)

Gunnar Johansson bor i Mörlunda, men har också en åsikt kring Storgatan.

– Är det genomförbart att öppna Storgatan igen, så har han (Anders Andersson) rätt. Men, de får inte förstöra torget, som de lagt så mycket pengar på.

Annons:

Lotta Madestam

lotta.madestam@dagenshultsfred.se

073 848 65 05

Annons:

Annons:

Kommentera

Kommentarerna nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagenshultsfred.se.

Annons:

Annons:

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt

Politisk annons

Avsändare: Kristdemokraterna i Kalmar län

Annons:

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt