Ännu en hund ska ha dött efter en promenad i Västervik. Bilden är en genrebild.
Foto: MostPhotos
I tisdags anmäldes en händelse som inträffat på Långrevet i Västervik. Under måndagskvällen hade en kvinna varit ute och promenerat med sina hundar. Hon misstänkte att en av hundarna fick i sig något från marken, men hann aldrig uppfatta vad hunden stoppade sig.
När kvinnan kommit hem tog det bara minuter innan hunden, som ska ha varit av mindre storlek, avled. En anmälan om förgöring upprättades.
Efter gårdagens uppgifter i media har nu ytterligare en sådan anmälan gjorts. Härjar det alltså en "hundmördare" i Västervik?
– Här verkar det vara någon som promenerat med sin hund där i området kring Sikgatan. Man misstänker, men vet inte, att hunden kan ha fått i sig något under promenaden, säger Ulf Gollungberg.
Hunden ska till veterinär
Kort efter att man kommit hem från promenaden föll hunden plötsligt ihop och dog.
– Man misstänker att man fått i sig något. Den här hunden var inte så gammal.
Så nu är det två sådana här fall?
– Ja, det stämmer. Här har man tagit del av mediarapporteringen som varit och misstänker att det är samma sak som hänt. Det här ska ha varit den 7 oktober.
Hunden ska nu tas till veterinär för obduktion.
– Det kan vara så att man råkat ut för att ha något i sig. Vi har ännu inget svar på vad man kan ha fått i sig.
Har ni fått in några uppgifter om någon som kan ha sett något eller liknande efter i går?
– Nej, det har vi inte. I regel, när det varit sådana här saker tidigare, har man sett att det varit grejer utlagt, som köttbullar eller liknande, men här har man inte ens noterat något.
Målsägande är en kvinna i 35-årsåldern. En anmälan om förgöring är upprättad.