Annons:

JUST NU: TOMMY EJNARSSON (V) LÄMNAR POLITIKEN OMGÅENDE

Vänsterpartiet får klara sig utan trotjänaren Tommy Ejnarsson, som valt att lämna alla politiska uppdrag av personliga skäl. Foto: Ossian Mathiasson

JUST NU: TOMMY EJNARSSON (V) LÄMNAR POLITIKEN OMGÅENDE

Tommy Ejnarsson (V) från Hultsfred lämnar alla sina politiska uppdrag. Personliga skäl ligger bakom beslutet, som inte varit lätt att fatta, uppger han.
– Det är blandade känslor i det här, säger han.

Annons:

Tommy Ejnarsson har varit engagerad i Vänsterpartiet och Hultsfredspolitiken sedan valet 1998.

Men nu får den politiska gärningen räcka, partiet får klara sig utan trotjänaren. På fredagen sa han upp alla sina politiska uppdrag. Det innebär ledamot i kommunfullmäktige, ersättare i kommunstyrelsen, ledamot i kommunfullmäktiges valberedning och ersättare i AB Hultsfreds Bostäder.

Tänkt sitta mandatperioden ut

Beslutet är fattat av personliga skäl, mer än så vill han inte utveckla det.

– De som behöver veta, de vet, säger han och skyndar sig att tillägga:

– Det var inget lätt beslut att fatta. Jag hade tänkt sitta mandatperioden ut, men det är inte värt det. Jag måste ta hand om mig själv och familjen.

Kan du utveckla hur dina tankar gått?

– Jag har varit med så länge, och hade ändå tänkt lämna och inte ställa upp i valet i höst. Den delen var bestämd, men jag har haft lite vånda med att säga upp mig nu. Det som tog emot mest är att jag ställer till det eftersom det är så nära till valet, och att det nu krävs extraval i fullmäktige. Jag kan ha tänkt lite för mycket på den delen, men nu måste jag tänka på mig själv.

Annons:

Tycker sig ha gjort sitt

Tommy Ejnarsson är av den uppfattningen, att man inte ska sitta för länge.

– Men det underlättar ju inte att det är svårt att få tag i folk som vill jobba politiskt. Vi blir allt färre i kommunen och ungdomarna sticker iväg till andra orter, säger han och fortsätter:

– Jag har alltid försökt att göra ett gott arbete, och har fått många glada tillrop för mitt sätt att vara som politiker i sammanträdesrummet. Det är alltid kul att höra. Jag tycker mig alltid haft ett gott samarbete med de andra, oavsett färg och partitillhörighet. Så det är blandade känslor i det här, men känner att nu är det dags. Jag har gjort mitt.

Annons:

Lotta Madestam

lotta.madestam@dagenshultsfred.se

073 848 65 05

Annons:

Annons:

Kommentera

Kommentarerna nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagenshultsfred.se.

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt